Sağlık

Sağlık haberlerini Elazığ haber sitesi Elazığ News ile takip edin.

Sağlık Haberleri

Saatin kaç olduğunu öğrenmek için 112'yi aradılar

Elazığ 112 Acil Çağrı Merkezine 1 Ocak 2022'den bu yana gelen yaklaşık 573 bin çağrıdan 400 bini asılsız ve gereksiz çağrı olarak kayıtlara geçti. Bazı vatandaşların saati öğrenmek için 112'yi aramaları pes dedirtti.

Elazığ'da 'İlk Yardım ve Temel Yaşam Desteği 'semineri verildi

Elazığ Belediyesi tarafından personellere ve vatandaşlara, 'İlk Yardım ve Temel Yaşam Desteği' semineri verildi.

Doç. Dr. Tartar , 'Antibiyotikler, ağrı kesici ve ateş düşürücü değildir'

Antibiyotiklerin keşfedildiğinden bu güne enfeksiyon hastalıklarında modern tıbbın yapı taşı olarak görev yaptığını dile getiren Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ayşe Sağmak Tartar 'Antibiyotikler, ağrı kesici ve ateş düşürücü değil. Her hastalığı tedavi etmiyor. Gereksiz antibiyotik kullanımı hem yan etki oluşturacak hem de direnç gelişimini olumsuz etkileyecektir' dedi.

Elazığ'da, Dünya Diyabet Günü etkinliği

Elazığ'da 14 Kasım Dünya Diyabet Günü çerçevesinde kronik ve metabolik bir hastalık olan diyabet hastalığının önemine vurgu yapmak ve farkındalık oluşturmak için etkinlik düzenlendi.

Doç. Dr. Faruk Kılınç, 'Diyabet, gittikçe artan küresel bir hastalık halini aldı'

Diyabetin gittikçe artan küresel bir hastalık halini aldığını belirten İç Hastalıkları Anabilim Dalı Endokrinoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Faruk Kılınç, 'Toplumda kilo artışı, beslenme bozukluğu, hareketsizlik gibi etkenlerden kaynaklı olarak Tip 2 diyabetin tanısında artış var' dedi.

Nefes borusuna şeker kaçan çocuğu başhekim başarılı müdahalesiyle böyle kurtardı

Elazığ'da nefes borusuna şeker kaçan 2 buçuk yaşındaki çocuğun, kaldırıldığı hastanenin acil servisinde yapılan müdahaleyle kurtarılma anı hastanenin güvenlik kameraları tarafından anbean kaydedildi. Minik Can, o esnada acil serviste bulunan Hastane Başhekimi Dr. Yusuf Kenan Aydın'ın soğukkanlı ve başarılı müdahalesiyle yeniden hayata döndü.

Böbreğinde 13 santimlik taş tespit edilen hasta, kapalı ameliyatla sağlığına kavuştu

Elazığ'da, böbreğinde 13x8 santimetre büyüklüğünde taş tespit edilen hasta, Fethi Sekin Şehir Hastanesinde yapılan Perkütan Nefrolitotom (kapalı böbrek taşı ameliyatı) ile sağlığına kavuştu.

Fethi Sekin Şehir Hastanesi bölgede 'skolyoz' hastalarının umudu oldu

Fethi Sekin Şehir Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji kliniği yaklaşık 6 ay önce skolyoz ve kifoz vakalarına hizmet vermeye başladı. Hastane, Tunceli, Muş ve Bingöl başta olmak üzere çevre illerden gelen hastaların ihtiyaçlarına uluslararası standartlarda cevap veriyor.

Uzm. estetisyen Zübeyir Dalmış: 'Epilasyondan sonra en az on iki saat boyunca herhangi bir krem, losyon veya makyaj kullanmamalısınız'

Uzman estetisyen Zübeyir Dalmış, epilasyon işleminden en az 12 saat sonra herhangi bir krem, losyon veya makyaj kullanılması gerektiğini söyledi.

Elazığ'da 'Meme Kanseri Farkındalık' yürüyüşü

Elazığ'da 'Meme Kanseri Farkındalık Ayı' dolayısıyla yürüyüş gerçekleştirildi.

11 yaşındaki çocuğa 'Epilepsi pili' ameliyatı yapıldı

Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesinde, ilk defa 11 yaşındaki bir hastaya epilepsi pili ameliyatı yapıldı.

Kış aylarının vazgeçilmezi ıhlamura talep arttı

Havaların soğumasıyla birlikte gripten ve soğuk algınlığından korunmak isteyen vatandaşlar, aktarların yolunu tuttu. En çok tercih edilen ürünlerin başında ise bağışıklık sistemini güçlendiren ıhlamur ve kış çayı yer aldı.

Dr. Aslan: 'Menopoz hastalık değil doğal bir süreçtir'

Menopozun hastalık değil doğal bir süreç olduğunu belirten Dr. Melike Aslan, 'Dünyada ortalama 50-51 yaşında menopoza girilirken ülkemizde bu aralık 46-48'dir' dedi.

Uzman estetisyen Zübeyir Dalmış: ''Kaş tasarımı kalıcı bir çözüm değil''

Uzman estetisyen Zübeyir Dalmış, kaş tasarımının kalıcı bir çözüm olmadığını, işlemin yarı kalıcılık sağladığını söyledi.

Doç. Dr. Sağmak Tartar, 'El yıkamak, solunum ve bağırsak hastalıklarını yüzde 25 ile 50 oranında azaltabiliyor'

El yıkamanın solunum ve bağırsak hastalıklarını yüzde 25 ile 50 oranında azaltabildiğini belirten Doç. Dr. Ayşe Sağmak Tartar, 'Ellerimizi yıkarken 10-15 saniye iyice ovalamalı, parmak aralarını ve tırnak altlarını iyice temizlemeliyiz. Toplam el yıkama süremizin 40-60 saniye olması gerekiyor' dedi.

70 yaşındaki hasta akım yönlendirici stent ile sağlığına kavuştu

Elazığ'da karın organlarını da içine alan aort anevrizması tespit edilen 70 yaşındaki kadın, Fethi Sekin Şehir Hastanesi'nde uygulanan akım yönlendirici stent ile sağlığına kavuştu.

Beynin merkezini kaplayan tümör sağ gözünü kör etti, kapalı ameliyatla sağlığına kavuştu

Gaziantep'te iki yıl önce beyninde tespit edilen kötü huylu tümör nedeniyle sağ gözünü kaybeden ve gördüğü tedaviye rağmen tümörün büyüdüğü tespit edilen genç adam, geldiği Elazığ'da yapılan başarılı operasyonla sağlığına kavuştu.

Dalmış: 'Kalıcı makyaj yapmadan önce cilt tipinizi tanıyın'

Dalmış Beauty işletmecisi ünlü modacı Mehmet Sait Dalmış, kalıcı makyaj yaptırmadan önce cilt tipinin iyice araştırılması gerektiğini söyledi.

Elazığ'da Dünya Yürüyüş Günü etkinliği

Elazığ'da, İl Sağlık Müdürlüğü tarafından Dünya Yürüyüş Günü nedeni ile etkinlik düzenlendi.

Toplam 577 haber.